Рішення

Світлодіодне освітлення для рослин – фітосвітильники

Взимку, а також пізньої осені та ранньою весною рослини, які вирощуються в закритих приміщеннях, отримують недостатню кількість природного світла. В цьому випадку для створення системи штучного освітлення використовуються різні освітлювальні прилади. На що слід орієнтуватися при виборі світлодіодних фітосвітильників для рослин, щоб забезпечити їх нормальний ріст?

Експерти в області рослинництва стверджують, що штучне освітлення впливає на плодоносні рослини настільки ж сильно, як і на квітучі. Використання правильного штучного світла дає можливість збільшити врожайність, а також підвищити якість вирощуваних плодів. Система штучного освітлення відкриває можливість впливу на швидкість росту, дозволяючи більш повною мірою задовольняти запити ринку.

Вимоги освітлення для рослин

Використання режимів штучного світла забезпечує ряд істотних переваг:

  • рослини приносять врожай протягом більш тривалого періоду;
  • фрукти, вирощувані взимку, мають такі ж смакові якості, як вирощені в природних умовах в літній період;
  • доступна можливість культивувати рослини круглий рік.

Для більшості садівників ключовим фактором є кількість споживаної електроенергії. Якщо ви бажає знизити витрати на електрику, звертайте увагу на коефіцієнт корисної дії освітлювальних приладів.

Що стосується кількості використовуваних світильників, то тут принцип розрахунку гранично простий: чим більше рослин знаходиться в приміщенні, тим більша кількість світильників вам потрібна.

Особливості використання діодного освітлення для рослин

фито-светильники для растений фіто-світильники для рослин

ККД фітоламп – це не ключовий фактор при проєктуванні системи штучного освітлення для рослин. Найбільший вплив на зростання і загальний стан розсади і квітів надає спектр випромінюваного світла. Вкрай важливо, наскільки сильно він відрізняється від природного сонячного світла, який звичний для овочів, фруктів і декоративних рослин.

Спектр випромінювання

Для початку слід з’ясувати, що таке спектр випромінювання. Зі шкільного курсу фізики ми знаємо, що світло являє собою електромагнітну хвилю, при цьому її довжина відрізняється в залежності від кольору світлового потоку. Світлові хвилі різної довжини забезпечують різну кількість енергії.

Хвилі синього кольору мають найменшу довжину. При цьому, найдовшими є хвилі червоного світіння, і, відповідно, вони дають найменшу кількість енергії. У зв’язку з цим, у садівників виникає питання, світло з якою колірною температурою краще використовувати, щоб рослини росли швидше і давали більше плодів.

Для того, щоб рослини отримували необхідну кількість світла, слід розрахувати оптимальну висоту установки підвісних фітосветільніков. Правильне розташування світлодіодних ламп дозволяє створити природні і комфортні умови для росту рослин в закритих приміщеннях.

Нижче наведена інформація про вплив хвиль різної довжини на ріст і плодоношення рослин:

  • Фітосвітло з довжиною хвиль 280-320 нм негативно позначається на показниках зростання.
  • Діапазон 320-400 нм посилює вплив на синій колір в світловому спектрі.
  • 400-500 нм – таке світло забезпечує можливість контролювати подовження стовбурів.
  • 500-600 нм – робить позитивний вплив на фотосинтез окремих видів рослин.
  • 600-700 нм – потрібна оптимізація світлового потоку. Неоптимізоване освітлення червоного кольору згубно впливає на ріст рослин.
  • 700-750 нм – світіння сприяє продовженню етапу цвітіння і подовження стебла.

Логічним видається те, що якщо синій колір є найбільш енергоємним, його використання має забезпечити максимальну ефективність. Але це твердження вірне лише частково. При проєктуванні освітлення для рослин важливо розглядати ще один параметр – спектральний (якісний) склад світлового потоку.

Для того, щоб визначити ступінь впливу колірної температури світіння на процес фотосинтезу (ефективність поглинання вуглекислого газу) були проведені численні наукові експерименти. Виходячи з їх результатів, було встановлено, що червона і синя області спектра надають найбільш позитивний вплив на рослини. Спочатку вчені-ботаніки зробили висновок, що світіння зеленого кольору є повністю даремним для їх росту.

Однак, пізніше було встановлено, що це не так. Зелений колір має більшу проникаючу здатність, що дозволяє доставляти енергію в поглиблені ділянки листя, куди синє та червоне світло проникнути не мають можливості.

Тому, ні в якому разі не можна повністю відмовлятися від зеленого кольору в світловому спектрі, так як це може призвести до загибелі рослин.

Таким чином, в освітленні для рослин повинні бути присутніми всі кольори RGB (червоний, зелений і синій). Однак, різні види рослин вимагають різну кількість певних кольорів в світловому потоці.

Якщо говорити в цілому, то переважання червоного кольору стимулює вертикальний ріст рослин, а також сприяє формуванню тонкого довгого стебла. Світіння синього кольору більше підходить для невисоких, приземкуватих видів рослин. Правильний баланс кольорів в спектрі дозволяє забезпечити максимальну ефективність системи освітлення в теплицях і оранжереях.

У зв’язку з цим, при розробці системи освітлення теплиць слід враховувати кількість певного кольору в загальному світловому спектрі, а також потужність і енергоефективність світильників. Це дозволити створити необхідні умови для здоров’я і прискореного росту рослин.

Якщо говорити про висвітлення для приміщень, де вирощуються огірки, то домінування в спектрі випромінювання синього або зеленого кольорів не призводить до стимулювання зростання. Оптимальні показники зростання були отримані, коли паростки висвітлювалися світловим потоком з 20% синього кольору. В іншій частині присутній баланс зеленого і червоного випромінювання.

Висока продуктивність при вирощуванні помідорів досягалася при переважанні в світловому потоці (60-65%) червоного випромінювання. При цьому, синій і зелений рівномірно розподілялися в решті частини світлового діапазону.

Ритм і час освітлення

Крім кольорів в світловому спектрі, також рекомендується брати до уваги такі параметри, як ритм і час освітлення.

Оскільки протягом дуже тривалого періоду часу рослини росли при природному сонячному світлі, вони адаптувалися до ритму світлового дня, коли до обіду яскравість сонячного світла зростає, а після полудня починає знижуватися. Якщо ви зміните природний ритм, до якого звикли рослини, то вони почнуть відчувати дискомфорт і, швидше за все, це призведе до виникнення певних захворювань.

З огляду на це, експертами в галузі садівництва були виділені наступні групи:

  • рослини короткого дня;
  • рослини нейтрального дня;
  • рослини довгого дня.

Короткий день має на увазі до 12 годин яскравого світла. При довгому дні, інтенсивне висвітлення присутні більше 13 годин. Рослини нейтральної групи можуть дозрівати як в режимі короткого, так і довгого дня.

Якщо не дотримуватися природного циклу освітлення, то це призведе до зниження врожайності і недостатнього росту рослин. Тобто, для отримання багатого врожаю, рослини потрібно не тільки правильно висаджувати, поливати й удобрювати, а й створити для них комфортні умови освітленості. Важливо відзначити, що в питанні освітлення теплиць не існує єдиного універсального рішення для більшості рослин. Тому, при проєктуванні системи штучного освітлення рекомендується застосовувати індивідуальний підхід до кожного виду рослин.

Переваги світлодіодних світильників для теплиць

Традиційні лампи розжарювання сильно нагріваються в процесі експлуатації. Вони перетворюють значну частку енергії не в світло, а в тепло. Це робить їх набагато менше енергоефективними.

У люмінесцентних лампах міститься ртуть. У разі пошкодження фітосветільніка даного типу, власникам теплиці буде необхідному негайно вжити заходів безпеки і провести обробку комплексу, оскільки пари ртуті дуже шкідливі як для людей, так і для рослин.

LED фітосвітильники відрізняються високим коефіцієнтом корисної дії і практично не нагріваються. З кожним роком їх технічні характеристики вдосконалюються. Світлодіодні панелі здатні без перебоїв пропрацювати кілька років і не вимагають заміни окремих компонентів. Вони стійкі до перепадів температур і напруги в електромережі.

Також, діодне освітлення для рослин дозволяє знизити витрати електроенергії і забезпечити необхідний ступінь безпеки для рослин і працівників тепличних комплексів, оскільки в них відсутні шкідливі матеріали і речовини. Сучасні моделі світлодіодних фітоламп забезпечують можливість змінювати характеристики світлового потоку, що дозволить оптимально адаптувати світлодіодне освітлення рослин під їх індивідуальні особливості. Різноманітність конструкцій і форм дозволяє просто і гармонійно інтегрувати їх в інтер’єр приміщень будь-якого призначення.

Високий ступінь захисту від вологи і пилу (стандарт IP65 і вище) дає можливість використовувати світлодіодні лампи для рослин в теплицях і оранжереях, де відбувається їх регулярний полив.

Завдяки економічності і тривалому терміну служби світлодіодні фітосвітильники в даний час є оптимальною альтернативою сонячного світла.

Светодиодное освещение для растений Світлодіодне освітлення для рослин

Гібридні системи освітлення (LED + ДНаТ)

Разом з тим, головним недоліком діодного підсвічування рослин є висока вартість освітлювальних приладів цього типу. Для більш тривалого терміну служби рекомендуємо вибирати LED світильники з активною системою охолодження. Якщо ви вирішите заощадити кошти і придбати більш дешеву модель фітосвітильника, високий ризик того, що використовувані в ньому світлодіоди швидко перегорять.

Орієнтуючись на відомості, наведені вище, можна прийти до висновку, що для освітлення рослин оптимальним рішення буде розробка гібридної системи, в якій використовуються як світлодіодні фітолампи, так і натрієві світильники (ДНаТ).

Застосування світильників даного типу дозволить заощадити кошти на придбання освітлювальних приладів, оскільки їх вартість нижче світлодіодних аналогів. Високий показник ККД робить натрієві лампи найбільш економічним типом освітлювальних приладів.

При цьому, вони забезпечують хорошу світловіддачу і стабільність світлового потоку. Випромінюване ними тепле світіння (від жовтого до червоного відтінків) сприятливо впливає на розвиток деяких видів рослин. Як і світлодіодні лампи, фітосвітильники ДНаТ можуть працювати в широкому діапазоні температур. Також, варто відзначити, що ці лампи можна розташувати по-різному відносно горизонту. Це зробить систему штучного освітлення рослин більш гнучкою і ефективною.

Однак, слід враховувати і ряд проблемних аспектів освітлення ДНаТ. Випари натрію шкідливі для навколишнього середовища, тому ці лампи захищені спеціальною подвійною колбою. Вони поступаються світлодіодним аналогам за якістю передачі кольорів, тому натрієві лампи не рекомендують використовувати в якості основного освітлення в приміщеннях, де вирощуються рослини. Фітосвітильники даного типу дуже чутливі до перепадів напруги в мережі. Для використання ламп ДНаТ потрібна додаткова пуско-регулююча апаратура різних типів.

Детально продумана комбінована система освітлення з застосуванням світильників для рослин LED і ДНаТ дозволить забезпечити достатній рівень освітленості в теплицях, що створить комфортні умови для нормального росту рослин і роботи персоналу.

Де придбати LED фітосвітильники

Ви займаєтеся плануванням освітлення в теплицях або оранжереї? Компанія LRC пропонує функціональні світлодіодні фітосвітильники від виробника. Відвідавши сайт інтернет магазину lrc.com.ua, ви зможете вибрати і купити світлодіодне освітлення для рослин в Україні оптом за вигідними для вас цінами.