Сьогодні спортзали є універсальними спортивними комплексами, в яких можуть проводитися змагання з кількох видів спорту. Також, в спортивних залах проходить тренувальний процес. Крім цього, в таких комплексах періодично проводяться різні розважальні заходи.
У зв’язку з цим, система освітлення спортзалу грає ключову роль в створенні комфортних умов для спортсменів, тренерів та глядачів, а також допомагає забезпечити підвищений ступінь безпеки під час змагань, тренувальних занять і масових заходів.
Рівень організації спортивних турнірів і концертних заходів значною мірою залежить від грамотно продуманої системи освітлення. До її проєктування необхідно підходити професійно і відповідально. При розробці системи освітлення спортзалів слід враховувати технічні норми й вимоги, а також комфорт для атлетів, суддівської бригади та глядачів.
Достатня інтенсивність світлового потоку забезпечує оптимальний рівень видимості по всій площі спортивного комплексу. Слід зазначити, що освітлення спортзалів у школах має на увазі комбінацію природного і штучного освітлення.Наявність прямого природного освітлення дозволяє проводити тренування і змагання в денний час. Світлові прорізи, найчастіше розташовані ближче до даху спортивної споруди, дозволяють променям сонця проникати всередину будівлі
Природне освітлення переважно використовується в залах для спортивних ігор (баскетбол, волейбол тощо), легкої атлетики, боротьби та інших видів спорту. Правильно спроєктовані розміри світлових прорізів дозволяють створити рівномірне освітлення в приміщеннях спортзалів.
В якості приладів для освітлення спортивних залів часто використовуються вбудовані, стельові й підвісні світлодіодні світильники, встановлюються у верхній частині споруди.
Проєктування системи освітлення спортзалу – це копітка робота, що має на увазі кілька етапів. Від якості освітлення багато в чому залежить рівень проведення спортивних заходів, а також безпеку спортсменів, тренерів, суддів та глядачів якої. Процес проєктування системи освітлення спортзалу містить наступні етапи:
Присутні ще кілька важливих вимог. Наприклад, в залах, де проходять турніри та тренування з ігрових видів спорту, все світильники повинні бути додатково захищені за допомогою спеціальних решіток. У таких залах освітлювальні прилади встановлюються на стінах під стелею.
У спортивних комплексах, де проводяться змагання з мініфутболу, хокею та керлінгу додатково встановлюються світильники стельового типу. Це дозволяє поліпшити видимість на ігровому майданчику, що підвищує концентрацію уваги спортсменів на ігрових снарядах.
У легкоатлетичних комплексах, закритих велодромах та гімнастичних залах рекомендується використовувати прилади, що забезпечують бічне світіння, яке дозволяє спортсменам більш чітко відстежувати свої переміщення.
При проєктуванні системи освітлення в спортивних комплексах універсального призначення часто використовується принцип зонування. Це означає, що, наприклад, в зоні кардіотренувань і силових навантажень параметри освітленості будуть відрізнятися. Це забезпечить відповідність чинним нормам. У спортзалах, де переважно проводяться тренувальні заняття, рекомендується встановлювати регульовані освітлювальні прилади, що дозволяють змінювати потужність і спрямованість світлового потоку.
Незалежно від того, чи йде мова про величезний спортивний комплекс або про невеликий фітнес-клуб, можливість виникнення надзвичайних ситуацій виключати не можна. У зв’язку з цим, необхідно спроєктувати й організувати систему аварійного освітлення, яка дозволить продовжити змагання і тренування в разі раптового відключення електроенергії. У спортивних залах, де передбачається одночасне перебування понад сто осіб, для забезпечення аварійного освітлення слід використовувати автономний генератор енергії.
Наш завершений проєкт з освітлення спортивного комплексу Меридіан.
світлодіодне освітлення для спортивних залів
Переважно система освітлення в спортивних комплексах функціонує в чотирьох основних режимах:
Мінімальний рівень освітленості спортзалів регламентується певними нормативними документами.
Освітлення в спортивних залах може бути вертикальним і горизонтальним. Для створення комфортних умов для спортсменів, світловий потік повинен розподілятися рівномірно, що дозволить забезпечити досить хорошу видимість без сліпучого впливу. Ефект засліплення призводить до погіршення зорової здатності спортсменів і суддів, а це негативно позначається на їх працездатності.
Колірна температура освітлення спорткомплексу також є визначальним фактором.
Важливо! Рекомендований показник для змагань і тренувань – мінімум 4000 К. Ця температура дозволяє сприймати об’єкти, розташовані в залі, в природному вигляді без спотворення кольорів.
Світильники, що встановлюються в спортивних залах, повинні бути оснащені спеціальною захисною конструкцією, що запобігає механічні дії на освітлювальний прилад. Лампи, які випромінюють промені м’якого білого кольору забезпечують оптимальний рівень видимості, а також не втомлюють органи зору. Для освітлення спортивних залів використовуються наступні типи світильників:
LED освітлення спортзалів
Світлодіодні прожектори для спортзалів забезпечують достатній рівень яскравості, а також дозволяють розподілити світловий потік максимально рівномірно. Крім того, вони більш компактні, ніж метало галогенні й люмінесцентні лампи. Різноманітність конструкцій світлодіодних світильників дозволяє гармонійно інтегрувати їх в інтер’єр спортивного залу, забезпечуючи необхідний рівень освітленості в окремих його зонах.
Крім цього, низький рівень енергоспоживання LED ламп призводить до зменшення витрат на експлуатацію спортивного комплексу. Гнучкість в управлінні дає можливість задати необхідні параметри світіння. Світлодіодні прожектори для спортзалів не вимагають постійного обслуговування і здатні пропрацювати без заміни протягом декількох років. Їх міцний корпус перешкоджає попаданню вологи й пилу.
Правильне розташування освітлювальних приладів дозволяє забезпечити однаковий рівень освітленості в будь-якій точці спортивного майданчика. При виборі прожекторів для спортивних комплексів в обов’язковому порядку необхідно враховувати норми освітленості для об’єктів проведення змагань з конкретного виду спорту. Також, важливе значення мають розміри та площу спортзалу. У більшості випадків освітленість спортзалів розраховується в горизонтальній площині, однак, для певних цілей можуть проводитися розрахунки освітленості у вертикальній площині.
У великих сучасних спортивних комплексах розташовані кілька майданчиків для змагань і тренувань з різних видів спорту. Це ускладнює процес проєктування системи освітлення.
У багатофункціональних спортзалах встановлюються світлодіодні прожектори, що забезпечують різний кут розсіювання світлового потоку. Зазвичай для установки світильників використовуються спеціальні щогли, встановлені по периметру спортивного майданчика. Інтенсивність освітлення визначається тим, під яким кутом встановлений освітлювальний прилад.
При виборі й установці прожекторів слід брати до уваги не тільки площу залу, але також кількість і розмір майданчиків, а також висоту стель і щогл.
Продумана ефективна система освітлення спортивного залу дозволяє створити комфортну і сприятливу атмосферу під час проведення змагань, тренувальних занять і громадських заходів.
Введіть свій номер телефону чи емейл і наші консультанти зв'яжуться з Вами
Будь ласка, поділіться своїми враженнями про нашу компанію. Відгуки покупців допоможуть нам стати кращими.