Одним з важливих елементів освітнього процесу є правильно спроєктоване штучне освітлення. Науково доведено, що більшість дітей сприймають інформацію за допомогою органів зору. Найбільш комфортно займатися при природному світлі, але досить часто школярам доводиться вчитися або у вечірній час, або в похмурі дні, коли природного освітлення недостатньо для забезпечення комфортних умов для навчання. У таких випадках в школах використовується штучне освітлення, яке відповідає вимогам нормативних документів. В першу чергу, світлодіодне освітлення в школах повинно бути комфортним як для вчителів, так і для учнів. Розглянемо основні вимоги до системи освітлення в школах.
Системам освітлення в школах та інших освітніх установах контролюючі органи приділяють особливо пильну увагу. Це пояснюється тим, що від якості освітлення багато в чому залежить рівень успішності і здоров’я учнів. Встановлювати світлодіодні світильники для шкіл необхідно відповідно до вимог нормативів. Освітлення повинне забезпечувати комфорт і безпеку освітнього процесу.
Світлодіодне освітлення шкіл
Нормування освітлювальних приладів проводиться із застосуванням методу просторового зонування, з огляду на призначення освітнього закладу. Для забезпечення комфорту зорової роботи при проєктуванні системи освітлення шкіл враховуються такі параметри:
У класних кабінетах загального призначення мінімально допустимий рівень освітленості – 400 люксів. Для класів, де проводяться заняття, які передбачають високе зорове навантаження рекомендований показник – 500 люксів. Також, згідно з рекомендаціями, має бути присутня додаткова підсвітка шкільної дошки. У звичайних класах коефіцієнт пульсації не повинен перевищувати 10%, а в класах, де проходять заняття з інформатики – 5%. Якщо говорити про температуру світла, то для звичайних класних кімнат цей показник повинен бути в діапазоні від 3000 до 4000 К. При цьому, в класах образотворчого мистецтва, інформатики та креслення, світлова температура повинна бути на рівні не менше 5000 К.
Існує ще кілька рекомендацій по використанню світлодіодних світильників в освітніх установах, які базуються на їх особливості.
Для того, щоб LED світильники для шкіл не справляли сліпучого ефекту, їх умовний захисний кут повинен бути не менше 90 °. Дана рекомендація стосується до особливостей конструкції світлодіодних освітлювальних приладів. Цей параметр може бути визначений за допомогою транспортира або косинця.
Габаритна яскравість світлодіодних ламп, які використовуються в освітніх установах, не повинна бути вище 5000 кд / м2. Через надзвичайно високу габаритну яскравість відкритих світлодіодів, використання світильників з відкритими світлодіодами для загального освітлення приміщень не допускається. У конструкції світильників для шкіл повинні бути присутніми розсіювачі, які дозволяють знизити габаритну яскравість до допустимих значень. Дані параметр вимірюється за допомогою спеціального приладу – яскравомір.
Нерівномірність яскравості не повинна перевищувати співвідношення 5: 1. Даний параметр є відношенням максимальної яскравості до мінімальної.
Максимально допустимий рівень температури білих світлодіодів – 4000 K. Визначити температуру світіння світлодіодного світильника для шкіл можна вивчивши маркування на цоколі або упаковці.
Використовувати світлодіоди потужністю понад 0,3 Вт в лампах для шкіл не рекомендується. Даний параметр також повинен бути вказаний в маркуванні світильника.
У специфікації світлодіодних світильників, призначених для використання в системах загального та місцевого освітлення в освітніх установах, має бути присутня інформація про показники габаритної яскравості, нерівномірності яскравості та корельованій температурі світіння.
Вимоги нормативних документів, що регулюють освітлення в навчальних закладах, орієнтовані на обмеження сліпучого впливу світлодіодних ламп і зменшення їх габаритної яскравості. У конструкції LED ламп для шкіл повинні бути присутніми розсіювачі, що приховують окремі світлодіоди від очей педагогів і учнів.
світлодіодне освітлення класних кабінетів
Освітлення приміщень, де проходять навчальні заняття – найбільш масштабна задача при проєктуванні систем освітлення в школах. Ключовими параметрами тут є якість освітлення, рівень освітленості й комфорт для людей які знаходяться в приміщенні. Слід переконатися, що вибрані моделі світлодіодних світильників для шкільних класів не виробляють сліпучої дії на учнів і вчителів, а також не залишають відблисків на дошках, партах і екранах моніторів в кабінетах інформатики.
Світлодіодні світильники для шкільних класів повинні забезпечувати максимальний ступінь надійності й безпеки. Якщо освітлювальний прилад, встановлений в навчальному кабінеті, вийде з ладу, це порушить рівномірність освітлення і знизить загальний рівень освітленості. Масовий вихід з ладу світильників в школі спричинить істотні фінансові витрати для навчального закладу і може негативно вплинуть на зір учнів.
Окрему увагу слід приділити підсвічуванні шкільної дошки. Показник вертикальної освітленості не повинен бути нижче рівня освітленості парт, щоб учні не відчували різких перепадів в зорової адаптації.
Використання світильників нестандартних розмірів і форм дозволяє урізноманітнити світлову атмосферу в навчальному кабінеті. Цьому може посприяти також нестандартне розташування освітлювальних приладів. Крім цього, в приміщеннях навчального призначення рекомендується використовувати інтелектуальну систему управління освітленням, що враховує рівень природного світла. Така система дозволяє регулювати світловий потік зі світлодіодних джерел світла в залежності від їх розташування.
У директорських та вчительських кабінетах рекомендується застосовувати інші світлові рішення. Це дозволить підкреслити статус співробітника освітнього закладу та урізноманітнити загальну світлову атмосферу.
Для освітлення робочих зон і приміщень рекомендується використовувати лінійні світлодіодні світильники, вбудованого або підвісного типу. Застосування сучасних систем регулювання освітлення в школах дасть можливість гнучко змінювати сценарії освітлення, дозволяючи співробітникам освітніх установ комфортно відпочивати та не перевтомлювати нервову систему.
Led освітлення в шкільних бібліотеках
У більшості освітніх установ є власні бібліотеки. При цьому, учням має бути максимально комфортно в них працювати, проводячи час за читанням книг або журналів. Система освітлення повинна забезпечувати затишну й спокійну атмосферу, виконуючи при цьому свою основну задачу – підтримувати необхідний рівень освітленості.
Останнім часом в шкільних бібліотеках часто встановлюються стельові LED світильники нестандартних форм і конструкцій.
Для того, щоб забезпечити рівень освітленості, необхідний для читання або роботи за комп’ютером, рекомендується встановлювати додаткове локальне освітлення у вигляді настільних ламп або торшерів.
Освітлення шкільної їдальні
У шкільних їдальнях часто використовуються підвісні світлодіодні світильники нестандартних форм і конструкцій. Оскільки до освітлення столових пред’являються менш жорсткі вимоги, вибір освітлювальних приладів більшою мірою залежить від інтер’єру приміщення. Забезпечення необхідної циліндричної освітленості дозволить наповнити столову м’яким світлом, що дасть можливість учням розслабитися під час обідньої перерви. Рекомендована температура світіння для шкільних їдалень – 3000 К.
Освітлення для спортзалу
Спортзали в сучасних школах є окремими критими спортивними комплексами. Підхід до проєктування систем освітлення шкільних спортивних залів не повинен відрізнятися від проєктування спортивних об’єктів. Освітлення повинне відповідати вимогам за рівнем освітленості й рівномірності розподілу світлового потоку.
У конструкції світильників для шкільних спортзалів мають бути присутні спеціальні решітки, які захищають прилади від попадання спортивних снарядів. Рекомендована висота установки освітлювальних приладів – 5 м. Освітлення в спортивних залах не повинно засліплювати вчителів і учнів, тому світлодіоди повинні бути закриті спеціальним матовим розсіювачем.
Витрати на електроенергію складають серйозну частку в бюджетах шкіл. Використання енергозберігаючих світлодіодних світильників дозволить знизити споживання енергії та, відповідно, скоротити витрати. Крім цього, світлодіодне освітлення відрізняється тривалим терміном експлуатації та відсутністю вимог з обслуговування. LED лампи для шкіл можуть прослужити до десяти років без необхідності заміни деталей і компонентів.
Світлодіодні світильники для шкіл забезпечують необхідний рівень освітленості й безпеки. Різноманітність форм і конструкцій дозволяє гармонійного інтегрувати їх в приміщення будь-якого призначення. LED лампи швидко включаються і не мерехтять в процесі роботи, що дозволяє уникнути негативного впливу на нервову систему та органи зору. Деякі моделі оснащені зручними системами управління. Це дає можливість гнучко регулювати параметри освітленості в навчальних приміщеннях.
При виборі світлодіодних світильників для використання в школах необхідно враховувати наступні параметри:
Купити світлодіодні світильники для шкіл від виробника LRC в Україні ви можете на нашому сайті. Представлений широкий вибір світлодіодних світильників, які можна придбати оптом за вигідними цінами.
Введіть свій номер телефону чи емейл і наші консультанти зв'яжуться з Вами
Будь ласка, поділіться своїми враженнями про нашу компанію. Відгуки покупців допоможуть нам стати кращими.